Azərbaycan 55 milyon dollarlıq palma yağı idxal edib: Sağlamlığımız TƏHLÜKƏ ALTINDADIR?

Azərbaycanda 2014-cü ildə 28,561 milyon dollar dəyərində 47 602 ton, 2019-cu ildə 40,85 milyon dollar dəyərində 59 350 ton,

Read more

eko-inter

eko-inter

eko-inter

eko-inter

eko-inter

JOIN ALL COUNTRIES ECOLOGIES!

EKO-INTER

     

PUBLIC-POLITICAL INTERNATIONAL ECOLOGY JOURNAL  EDITOR-IN- CHIEF OF THE MAGAZINE: TEYMUR  KASAMANLI      

INTERNATIONAL FAUNA INFORMATION

INTERNATIONAL INFORMATION ECO NEWS

INTERNATIONAL INFORMATION ECO SOS

The Weekly Planet: A Start-Up’s Unusual Plan to Suck Carbon Out of the Sky

An online-payments company may fund more carbon removal than anyone else.Power plants put carbon int

ECO SOS - 
06-02-2021
more
В прокуратуре сообщили, что Байкалу на севере Бурятии угрожает скопление отходов

Оно образовалось в лесном массиве региона в результат

ECO SOS - 
08-02-2021
more
3 İlde Orman Yangınlarını Söndürme Çalışmaları Sürüyor

AKDENİZ Bölgesi’nin doğusundaki Adana, Osmaniye ve Hatay’da 23 Ağustos’tan bu yana büyük

ECO SOS - 
06-02-2021
more
Written by Super User Category: HOME
Published on 21 February 2021 Hits: 18
Print

Uludağ’ın Endemik Bitkileri Tehlike altında. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Milli Park İçinde Yapılaşmanın önü açılıyor.

DOĞADER, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Uludağ 2. gelişim bölge sınırlarının genişletilmesine karşı dava açmaya hazırlanıyor. Uludağ Milli Parkı’nda daha önce çevrecilerin açtığı davayla iptal edilen 2’inci gelişim bölge sınırları, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yaklaşık 2 hektar daha genişletildi. DOĞADER olarak yeniden dava açmaya hazırlandıklarını belirten Sedat Güler, alana 10 kadar otelin yapılabileceğine dikkat çekerek Uludağ’a özgü flora ve faunanın zarar göreceğini söyledi.
Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Bursa Uludağ 2. Gelişim Bölgesi Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesinin sınırları da genişletilerek yeniden belirlendi. Daha önce de davalık olan arazide yapılaşmanın önünün açıldığı ileri sürülüyor. Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER) Milli Park içerisinde yapılaşmadan yana olmadıklarını ve yalnızca Uludağ’da bulunan bitki türlerinin yok edileceğini ileri sürerek dava açmak üzere hazırlandıklarını kaydetti.
1961 yılında Milli Park ilan edilen Uludağ kış turizminin en popüler merkezlerinden biri olması nedeniyle yapılaşmanın yoğun olduğu yerlerden. Uludağ’ın birinci gelişim bölgesinde 17 kamu, 19 özel olmak üzere toplamda 36 otel ve dinlenme tesisi bulunuyor. DOĞADER Genel Sekreteri Sedat Güler, mevcut yapıların alt yapısının yetersiz olması nedeniyle evsel atığın kirlilik yarattığına değinerek alt yapı sorunu çözülmeden yeni yapılaşmanın olmasını doğru bulmadığını söylüyor. Güler, ikinci gelişim bölgesi olarak adlandırılan bölgede inşaat halinde kaçak yapılar olduğunu da sözlerine ekliyor.
Uludağ’a özgü endemik tür olan Apollo Kelebeği, ayrıca dünyada sayıları çok azalmış olan Sakallı Akbaba, Uludağ Milli Parkı’nda bulunuyor.
İki Kez Dava Kazandık En Son Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Çıkarıldı
Bugüne kadar 5-6 kere dava açıldığını belirten Güler, açtıkları davaları kazanmalarına rağmen ikinci gelişim bölgesinden vazgeçilmediğini söyleyerek 15 yıllık süreci, “Davayı kazanıyoruz plan değişikliğine gidiliyor. Softaboğan deresine kadar sınır genişletme yapılmıştı. Açtığımız davayı kazandık ama tekrar plan değişikliği yapıldı. Mevcut iktidarın yeni tarzı bu, istediğini yapana kadar deniyor. Ufak tefek değişiklikler ile tekrar izin alınıyor. Biz ikinci kez dava açtık onu da kazandık. En son Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkararak ikinci gelişim bölgesinin sınırları değişti” şeklinde anlattı.
Dünyada Yalnızca Uludağ’da Olan 32 Bitki Çeşidi Tehlikede
Güler, bölge sınırının değişmesine neden karşı olduklarını ise şöyle açıklıyor; “Dünyada olmayan 32 çeşit bitki türü sadece Uludağ’da var. Bunun yanında bin 100 endemik tür yine Uludağ Milli Parkında bulunuyor. 32 bitki türünden bazıları ise genişletilmek istenen üzerinde… 2 hektar kadar sınır genişletilmesi derelere, bitkilere zarar verecek. Bahsi geçen bölge Uludağ’ın en değerli yerlerinden. Daha önceki bilirkişi raporlarını dayanak göstererek tekrar dava açmayı düşünüyoruz.”

primi sui motori con e-max
ECOLOGY INFORMATION