Azərbaycan 55 milyon dollarlıq palma yağı idxal edib: Sağlamlığımız TƏHLÜKƏ ALTINDADIR?

Azərbaycanda 2014-cü ildə 28,561 milyon dollar dəyərində 47 602 ton, 2019-cu ildə 40,85 milyon dollar dəyərində 59 350 ton,

Read more

eko-inter

eko-inter

eko-inter

eko-inter

eko-inter

JOIN ALL COUNTRIES ECOLOGIES!

EKO-INTER

     

PUBLIC-POLITICAL INTERNATIONAL ECOLOGY JOURNAL  EDITOR-IN- CHIEF OF THE MAGAZINE: TEYMUR  KASAMANLI      

INTERNATIONAL INFORMATION ECO NEWS

ECO NEWS : 
ANADOLU’YU PARSEL PARSEL MADENCİLERE SATIYORLAR

TEMA Vakfı’nın hazırladığı raporlar, ülke

20-02-2021
Read more...
ECO NEWS : 
Breaking news: Efforts to open an early wolf trophy hunting season in Wisconsin defeated

Wisconsin residents got less than 48 hours’ noti

06-02-2021
Read more...

INTERNATIONAL INFORMATION ECO SOS

3 İlde Orman Yangınlarını Söndürme Çalışmaları Sürüyor

AKDENİZ Bölgesi’nin doğusundaki Adana, Osmaniye ve Hatay’da 23 Ağustos’tan bu yana büyük

ECO SOS - 
06-02-2021
more
The Weekly Planet: A Start-Up’s Unusual Plan to Suck Carbon Out of the Sky

An online-payments company may fund more carbon removal than anyone else.Power plants put carbon int

ECO SOS - 
06-02-2021
more
В прокуратуре сообщили, что Байкалу на севере Бурятии угрожает скопление отходов

Оно образовалось в лесном массиве региона в результат

ECO SOS - 
08-02-2021
more
Written by Super User Category: HOME
Published on 20 February 2021 Hits: 5
Print

Enkaz halindeki Fukuşima nükleer santralini işleten kuruluş 19 Şubat 2021 Cuma günü yaptığı açıklamada, erimiş üç reaktörden ikisinde soğutma suyu seviyelerinin, görünüşe göre güçlü bir depremden reaktörlerine yapılan ek hasar nedeniyle son birkaç gün içinde düştüğünü tespit ettiğini söyledi.

Geçen Cuma güçlü bir deprem olmuştu.Yeni hasar, tesisin onlarca yıl alması beklenen ve zaten zor olan hizmetten çıkarma sürecini daha da karmaşık hale getirebilir.
Tokyo Electric Power Co. Operatörü Cuma günü yaptığı açıklamada, geçtiğimiz hafta sonu güçlü bir depremin bölgeyi vurmasından bu yana enkazdaki Fukişima nükleer santralindeki iki reaktörde soğutma suyu seviyelerinin düştüğünü ve olası ek hasarı işaret ettiğini söyledi.
Yeni hasar, tesisin onlarca yıl alması beklenen, zaten zor olan hizmetten çıkarma sürecini daha da karmaşık hale getirebilir.
Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) sözcüsü Keisuke Matsuo, Ünite 1 ve 3 reaktörlerindeki su seviyelerindeki düşüşün, birincil koruma kabındaki mevcut hasarın Cumartesi günkü 7,3 büyüklüğündeki depremle kötüleştiğini ve daha fazla su sızıntısına izin verdiğini söyledi.
Sızan suyun reaktör binalarının içinde kaldığına inanılıyor ve dışarıdan herhangi bir darbe izi yok. 2011 yılında, güçlü 9.1 büyüklüğündeki deprem ve tsunami, Fukişima santralının soğutma sistemlerine zarar vererek üç reaktör çekirdeğinin erimesine ve nükleer yakıtın birincil muhafaza kaplarının dibine düşmesine neden oldu.
Matsuo, TEPCO’nun muhafaza kaplarının altındaki su ve sıcaklıkları izleyeceğini söyledi
Soğutma Suyundaki Sızıntı Arttı.
Şirket Su ve Sıcaklıkları İzleyecek
2011 felaketinden bu yana, soğutma suyu, hasar görmüş birincil muhafaza kaplarından reaktör binalarının bodrum katlarına sürekli olarak sızıyor. Kaybı telafi etmek için, içlerinde kalan erimiş yakıtı soğutmak için reaktörlere ilave soğutma suyu pompalandı. TEPCO, su seviyelerindeki son düşüşün, eskisinden daha fazla suyun sızdığını gösterdiğini söyledi.
Yangın ve Afet Yönetim Dairesi’ne göre, Cumartesi günkü depremde 180’den fazla kişi çoğunlukla hafif yaralandı. Deprem ayrıca heyelanları, hasar gören evleri ve yüksek hızlı tren hattını tetikledi ve yaygın elektrik ve su kesintilerine neden oldu.
TEPCO başlangıçta Cumartesi günkü depremden dolayı santralda herhangi bir anormallik olmadığını bildirmişti.
Matsuo, soğutma suyu seviyesinin Ünite 1 reaktörünün birincil muhafaza kabında 70 santimetre (27 inç) ve Ünite 3’te yaklaşık 30 santimetre (11 inç) düştüğünü söyledi. TEPCO, Ünite 2’de herhangi bir düşüş belirleyemedi. Çünkü eriyen enkazın kaldırılmasına hazırlanmak için göstergeler çıkarıldı.
Reaktörler 2011 Depreminde Hasar Görmüştü.
Reaktörlere Daha Fazla Soğutma Suyunun Pompalanmasını Gerektirir
Artan sızıntı, reaktörlere daha fazla soğutma suyunun pompalanmasını gerektirebilir, bu da tesiste muazzam tanklarda arıtılan ve depolanan daha fazla kirli su ile sonuçlanır. TEPCO, 1.37 milyon tonluk depolama kapasitesinin önümüzdeki yaz dolacağını açıkladı. Bir hükümet heyetinin radyoaktif suyun yavaş yavaş denize bırakılması yönündeki tavsiyesi, yerel halkın şiddetli muhalefetiyle karşılaştı ve bir karar hâlâ beklemede.
Bu arada Cuma günü Tokyo Yüksek Mahkemesi, hükümeti ve TEPCO’yu 2011 nükleer felaketinden sorumlu tuttu ve her ikisine de Tokyo yakınlarındaki Chiba’ya tahliye edilmek zorunda kalan 40’tan fazla davacıya kaybettikleri geçim kaynakları ve evleri için. tazminat olarak yaklaşık 280 milyon yen (2,6 milyon $) ödeme emri verdi. Cuma günkü karar, Chiba bölge mahkemesinin hükümeti sorumluluktan dışlayan daha önceki bir kararını tersine çevirdi. Yargıç Yukio Shirai, hükümetin büyük bir tsunami riskini öngörebileceğini ve 2002 yılında sismik faaliyetlerin uzun vadeli bir değerlendirmesinden sonra önlem alabileceğini söyledi. Davacıları temsil eden avukatlar kararı memnuniyetle karşıladılar ve bekleyen diğer davaları etkileyeceğini söylediler.
Davacıları temsil eden avukat Izutaro Mangi, “Dava, ekonomik faaliyetleri insanların yaşamları ve sağlığına öncelik veren bir topluma tahammül edip etmememiz gerektiği sorusunu gündeme getiriyor” dedi. (Associated Press News-AP)

primi sui motori con e-max
ECOLOGY INFORMATION