20-ти летний студент придумал первую систему очистки океанов, которую запустят уже в этом, 2016 году

Каждый год в воды Мирового океана попадает порядка 8 миллионов тонн плавучего мусора.

Read more

PIRIRODA


Мышонок полевки спит в ирисе, Московская область, Россия

Живая природа

Назло всем.

NATURE

Пара рысеи - сама нежность.

 
 
                                                                                                                                   

TABIAT

Россия глазами иностранцев :)
 
 
 
 
 

AĞSTAFA RAYONU

 Ağstafada məktəbin qazı yoxdur deyə ağacları qırırlar
Bura Ağstafa rayonunun Saloğlu ilə Muğanlı kəndinin arasında yerləşən meşə  zolağıdır.

TOP STORIES

ECO NEWS : 
Почему Мед ЖИВЁТ только в колоде?

Однажды, моему хорошему зна

03-02-2017
Read more...
ECO NEWS : 
YAŞAYAN KAYA: PYURA CHİLENSİS

Sanki birileri domatesi ortadan ikiye bölmüş sa

04-02-2017
Read more...
ECO NEWS : 
В Москве пройдёт праздник оленеводов

Вы когда-нибудь были на сто

18-02-2017
Read more...
ECO NEWS : 
Ветроэнергетика как стратегия будущего

Постепенно истощающиеся за

18-02-2017
Read more...
ECO NEWS : 
Названы самые далекомигрирующие пресноводные рыбы

Сверху показана Brachyplatystoma rou

13-02-2017
Read more...

ECOLOGY INTERNATIONAL HEADLINES

FAUNA : 
Оранжевый крокодил озадачил американцев

Оранжевый крокодил был замечен в пруду города Ханахан в Северной Каролине (США). Р

Read more...
FAUNA : 
ЗИМНИЙ СОН ЖИВОТНЫХ. КЛАДЕЗЬ ПРЕМУДРОСТЕЙ ПРИРОДЫ, СПОСОБНЫХ ВРАЧЕВАТЬ ЛЮДЕЙ

Г.НИКОЛАЕВ. По материалам журнала "Der Spiegel".У животных, погружающихся в зимнюю спячк

Read more...
FAUNA : 
Муравьев застали за проращиванием семян для питания

Муравьи-жнецы во Флориде собирают и проращивают семена растений, чтобы очистить и

Read more...
FAUNA : 
Scientists report possible new hammerhead shark species

By Brooks HaysDNA analysis suggests the bonnethead, a small hammerhead shark species, may actually be two species. Photo by FIU"We do not know which s

Read more...
FAUNA : 
Пострадавший от браконьеров слоненок снова может ходить

Пятимесячный слоненок с травмой правой задней ноги попался людям на глаза в марте

Read more...

EKO-INTER

Editor-in-Chief of the magazine: Teymur Kasamanli

SPOTLIGHT ON ECOLOGY

В КИТАЕ ЗАГОРЕЛАСЬ ФАБРИКА, ПЕРЕРАБАТЫВАЮЩАЯ АККУМУЛЯТОРЫ GALAXY NOTE 7

СЕРГЕЙ ГРЭЙКарма – коварная штука. Завод компании Samsung

ECO SOS - 
12-02-2017
more
ПРОКСИМА B: ПЛАНЕТА НЕСБЫВШИХСЯ НАДЕЖД?

НИКОЛАЙ ХИЖНЯКУ нас плохие новости для тех, кто уже рас

ECO SOS - 
12-02-2017
more
Ученые выявили неожиданную опасность от мух

Международное исследование с участием ученых из Китая

ECO SOS - 
13-02-2017
more
Десятикилометровое мусорное пятно дрейфует у берегов Таиланда

Огромное пятно, образованное преимущественно пластик

ECO SOS - 
13-02-2017
more
Written by Super User Category: TURKIS
Published on 03 February 2017 Hits: 65
Print
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Salih Zeki Yıldız, bitkilerin mineral ihtiyacını karşılamak için kullanılan fenol maddesi içermeyen yerli mikro besin gübresi imal etti.
Yıldız, tarım kimyasalları üzerine AR-GE araştırmaları yapmak için Sakarya TEKNOKENT içinde KOSGEB destekli kurdukları şirkette, ithal edilen ve içinde fenol bulunan gübre üzerinde çalışma yaptı.
Bitkilerin mineral ihtiyacını karşılamak için toprağa verilen demir, mangan, bakır, bor ve çinkodan oluşan mikro besin elementlerinin içinde zehirli madde içeren fenol olması üzerine Prof. Dr. Yıldız, yeni gübre üretmek için çalışmalara başladı.
Yıldız, yeni nesil şelatlı mikro besin gübrelerinde kullanılan fenol yerine alternatif molekül arayışı içerisine girerek, yaklaşık 6 ay süren çalışmalar neticesinde, etkinliği düşük bir molekül olan etilendiamin tetra asetik asitini, kompleksleşme çalışmalarında etkinliklerini çıkartarak, amino asit yapısında daha verimli, güvenilir, yüksek çevreci ve yerli “oksi-şelatlı” mikro besin gübresi üretti.
– “Topraklarımızın PH’ları yüksek”
Salih Zeki Yıldız, bitkilerin de insanlar gibi minerallere ihtiyaç duyduğunu ve bunu topraktan aldığını söyledi.
Mikro besin elementlerinin topraktan bitkiler tarafından alınan çeşitli metal tuz ve iyonlarını içerdiğini belirten Yıldız, “Özellikle demir, mangan ve çinko bunların başında geliyor. Ülkemizde de bu konuda bazı problemler var, çünkü topraklarımızın PH’ları yüksek. Yüksek PH’larda bu metal iyonlarının toprakta çözülmeyen bileşiklerine dönüşmesi sebebiyle bitkiler tarafından yeterince alınamıyor. O yüzden de şelatlı bileşikler bu metal iyonlarını bitkilerin kolaylıkla alabilecekleri amaçla kullanılıyor. Bu sayede bitkilerin bu iyonları topraktan efektif bir şekilde alınması sağlanıyor.” diye konuştu.
Prof. Dr. Yıldız, bu tür bileşiklerin Türkiye’de üretilmediğini, çoğunlukla ithal edildiğini ve bu bileşiklerden bazılarının üretimi sırasında fenolden yararlanıldığını anlattı.
“Bu fenolün prosesten gelen kirlilikler olarak kalabilmesi söz konusudur.” diyen Yıldız, “Özellikle piyasada ithal edilmiş mikro besin gübreleri üzerinde yapmış olduğumuz analizlerde karşımıza çıkıyor bu fenol. Çeşitli oranlarda bulunuyorlar ve mikro besin elementleriyle ilgili yapılan gübreleme çalışmalarıyla toprağa verilmiş oluyor.” şeklinde konuştu.
Salih Zeki Yıldız, fenolün toksisitesinin yüksek olduğunu dile getirerek, “Bu uygulamalarda zehir etkisi olan bileşiğin gübreyle toprağı kirletmesi söz konusu. Bitki ve insanlarda farklı anomaliler meydana getirebilecek bir yapısı var. Zarar verebiliyor, ödemler oluşturabiliyor.” dedi.
– “Alternatif bir yapı ortaya koymuş olduk”
KOSGEB’ten aldıkları destekle Sakarya TEKNOKENT bünyesinde kurdukları şirkette AR-GE çalışmaları yaptıklarını vurgulayan Yıldız, “Bu çalışmalar sırasında özellikle dünyadaki üretilmiş olan molekülleri inceliyoruz. Bu yaptığımız çalışmalarda bahsettiğimiz unsur karşımıza çıktı ve bunu bu haliyle üretmek istemedik.” ifadelerini kullandı.
Prof. Dr. Yıldız, fenol yerine alternatif molekül arayışı içerisine girdiklerini belirterek, etkinliği düşük bir molekül olan ve daha önce kullanılan etilendiamin tetra asetik asidin (EDTA) güvenilir bir kimyasal olması üzerine bunun üzerinde çalışmaya karar verdiklerini dile getirdi.
Bu durumda bu molekülün kompleksleşme kararlılıklarını istenilen seviyeye getirmek için çalışma başlattıklarını dile getiren Yıldız, şu ifadeleri kullandı:
“Özellikle etkinliğinin düşük olması sebebiyle etilendiamin tetra asetik asiti kullanılmıyor. Yapmış olduğumuz çalışmalarda mikro besin elementlerinden özellikle demir iyonu ile kompleksleşme etkinliğini düşük olan etilendiamin tetra asetik asidinin kompleks kararlılığını iyileştirerek, şu anda bilinen ve dünyada uygulanan yeni nesil moleküllerin durumuna getirdik. Dolayısıyla bizim için bir kazanım oldu. Bu molekülü kullanarak dünyada bilinen ve etkinliği yüksek şelatlı ajanlara alternatif bir yapı ortaya koymuş olduk.”
– “Toprağa zarar vermeyen, doğal bir unsur”
Ürünün patent sürecinde olduğunu aktaran Salih Zeki Yıldız, ortaya çıkan bu yapının diğer moleküllere göre daha güvenli olduğunu, bunu da Türkiye’ye kazandırdıklarını anlattı.
Ürünün amino asit yapısında olduğu için herhangi bir zehirli unsur içermediğini belirten Yıldız, toprağa zarar vermeyen bir yapıda ve doğal bir unsur olduğunu vurguladı.
Prof. Dr. Yıldız, Türkiye’de tarım kimyasalı konusunda çok fazla bilgi sahibi olunmadığına da dikkati çekerek, SAÜ Kimya ve Biyoloji bölümleri ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi Doğa Bilimleri ve Ziraat Fakültesi ile ortak projeler yürüttüklerini sözlerine ekledi.

primi sui motori con e-max
ECO INFORMATION