Azərbaycan 55 milyon dollarlıq palma yağı idxal edib: Sağlamlığımız TƏHLÜKƏ ALTINDADIR?

Azərbaycanda 2014-cü ildə 28,561 milyon dollar dəyərində 47 602 ton, 2019-cu ildə 40,85 milyon dollar dəyərində 59 350 ton,

Read more

eko-inter

eko-inter

eko-inter

eko-inter

eko-inter

JOIN ALL COUNTRIES ECOLOGIES!

EKO-INTER

     

PUBLIC-POLITICAL INTERNATIONAL ECOLOGY JOURNAL  EDITOR-IN- CHIEF OF THE MAGAZINE: TEYMUR  KASAMANLI      

INTERNATIONAL FAUNA INFORMATION

INTERNATIONAL INFORMATION ECO NEWS

INTERNATIONAL INFORMATION ECO SOS

3 İlde Orman Yangınlarını Söndürme Çalışmaları Sürüyor

AKDENİZ Bölgesi’nin doğusundaki Adana, Osmaniye ve Hatay’da 23 Ağustos’tan bu yana büyük

ECO SOS - 
06-02-2021
more
В прокуратуре сообщили, что Байкалу на севере Бурятии угрожает скопление отходов

Оно образовалось в лесном массиве региона в результат

ECO SOS - 
08-02-2021
more
The Weekly Planet: A Start-Up’s Unusual Plan to Suck Carbon Out of the Sky

An online-payments company may fund more carbon removal than anyone else.Power plants put carbon int

ECO SOS - 
06-02-2021
more
Written by Super User Category: ECO SOS
Published on 06 February 2021 Hits: 10
Print

AKDENİZ Bölgesi’nin doğusundaki Adana, Osmaniye ve Hatay’da 23 Ağustos’tan bu yana büyük çapta 5 orman yangını çıktı.

Adana’nın Kozan ilçesindeki yangın 3 günde, Hatay’ın Samandağ ilçelerinde çıkan yangın ise 5 günde söndürüldü. Adana’nın Pozantı, Osmaniye’nin Düziçi ve Hatay’ın Dörtyol ilçelerindeki yangınları söndürme çalışmaları ise sürüyor.
Akdeniz Bölgesi’nin doğusundaki kentlerden Adana’nın Kozan ilçesinde 23 Ağustos’ta çıkan ve 3 gün süren 200 hektar kızılçam ormanın yandığı, 140 hanenin de zarar gördüğü yangının hemen ardından, 5 Eylül’de Hatay’ın Samandağ ilçesinde yangın çıktı. Antakya ilçesine de sıçrayan orman yangını, 5’inci gününde kontrol altına alındı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, her iki yangının söndürme çalışmalarını bölgeye gelerek takip etti.
POZANTI ALEVLERE TESLİM
8 Eylül günü ise Adana’nın Pozantı ilçesi Eskonacık Mahallesi Kaleboynu mevkisindeki orman yangını çıktı. Geniş bir alana yayılan yangına müdahale için bölgeye çevre illerden de çok sayıda ekip sevk edildi. Alevlerin sıçrama riskine karşı bölgedeki Belemedik Mahallesi’nde bulunan evler, jandarma, zabıta ve polis ekiplerince tahliye edildi. Zabıta ekipleri, araçlarından uzun süre anons yaparak tehlikeye karşı vatandaşların evlerinden çıkması için uyarıda bulundu. 4 gündür devam eden yangında ekiplerin yaptığı müdahaleyle alevlerin büyük bir kısmı kontrol altına alındı. Bölgede yer yer devam eden yangını söndürme çalışmalarının sürdüğü kaydedildi.
DÜZİÇİ’NDE YANGIN SÜRÜYOR
Pozantı’da yangınını söndürme çalışmaları sürerken, dün de Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde yangın çıktı. İlçeye yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunan Yenifarsak köyü Nacar Yaylası kırsalındaki ormanlık alanda çıkan yangına helikopterle havadan, arazöz, su tankerleri ve iş makineleriyle de karadan müdahale edildi. Dün akşam saatlerinde havanın kararmasıyla helikopterle müdahaleye ara verilirken, karadan müdahale sürdü. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte 5 helikopter ve 1 uçak ile havadan alevlere yeniden müdahale edilmeye başlandı.
DÖRTYOL’DA ORMAN YANGINI
Hatay’ın Dörtyol ilçesi Amanos Dağları’ndaki Çat Mahallesi’nde ormanlık alanda dün akşam saatlerine yakın, orman yangını çıktı. Bu bölgedeki yangını söndürme çalışmaları da sürüyor.

primi sui motori con e-max
ECOLOGY INFORMATION